Jakie wybrać kwiaty na balkon ?

Nie wszyscy z nas, miłośników kwiatów, mają szczęście mieszkać w prywatnym domu i nie każdy ma domki, w których można łatwo zrealizować wszelkie fantazje ogrodnicze. Jednak nawet w zwykłym mieszkaniu w mieście możesz podzielić własny mini-ogród kwiatowy. Do tego doskonałe są balkony lub parapety zewnętrzne (znajdujące się od strony ulicy). Kwiaty ogrodowe na balkonie nie będą się czuć gorzej niż na klombie, jeśli podejdziesz poprawnie do pytania o ich wybór, a następnie zasady opieki. Jakie kwiaty sadzić na balkonie? W większym stopniu wybór będzie zależeć od stopnia oświetlenia twojego balkonu.

Jakie kwiaty na balkon ?

Jakie kwiaty sadzić na południowym balkonie?

Wydaje się tylko, że im dłużej słońce wejdzie na balkon, tym lepiej. Po pierwsze, palące słońce może powodować oparzenia delikatnych liści wielu roślin. Po drugie, na południowych balkonach w lecie panuje upał, który nie ustępuje nawet w nocy. W takich warunkach kwiaty wymagają bardzo częstego podlewania i opryskiwania. Nawet dzień bez podlewania może doprowadzić do śmierci zielonych terenów.

Kwiaty na południowym balkonie muszą wytrzymać bezpośrednie działanie promieni słonecznych i nie mogą cierpieć z powodu suszy. Rozważ najlepsze opcje.

Pelargonia

Pelargonia obficie toleruje promienie słoneczne, szczególnie odmiany strefowe i bluszczowe (ampeliczne). Bodziszek może być wystawiony na otwarte słońce i nie martw się, że jego liście spłoną. Wręcz przeciwnie, z dużą ilością światła zwiększy jego kwitnienie. Niektórzy ogrodnicy nazywają geranium rośliną półsoczystą ze względu na jej zdolność do bez podlewania przez długi czas. Podkreślamy, że wszystkie te cechy są najbardziej wyraźne w strefach i ampelach, pelargonia królewska jest bardziej kapryśna i musi być zasłonięta w południe.

Portulac

Doskonałe kwiaty na południowy balkon: tolerują ciepło bez strat, bezpośrednie światło słoneczne, nie wymagają częstego podlewania. Mięsiste liście Portulaki gromadzą wodę, więc nawet podczas suszy nie blakną i nie tracą wyglądu.

Kolejny argument na korzyść portulaki: jej kwiaty są zawsze jasne, nasycone kolory stworzą naprawdę słoneczny nastrój w szufladach balkonowych.

Nagietek

Kolejny „słoneczny” kwiat, który może pokazać się w całej okazałości tylko w bardzo jasnych obszarach. Nowoczesne odmiany o prostych i frotte kolorach czerwonym, żółtym, pomarańczowym i białym pomogą stworzyć ciekawe kompozycje w szufladach balkonowych

Petunia

Petunie to najpiękniejsze kwiaty na słoneczny balkon, które uwielbiają mnóstwo światła, bez bezpośrednich promieni południowych. Jedyną rzeczą, która przesłania obecność petunii na południowych balkonach, jest potrzeba wilgotnej gleby. Ten kwiat będzie musiał być często podlewany, latem – co najmniej dwa razy dziennie.

Jakie kwiaty na balkon o orientacji zachodniej i wschodniej?

Jakie kwiaty na balkon o orientacji zachodniej i wschodniej?

Słońce patrzy na wschodnie i zachodnie balkony rano lub po południu. Takie warunki oświetleniowe są idealne dla większości roślin domowych i ogrodowych. Dlatego jeśli masz taki balkon, możesz powiedzieć, że masz szczęście. Tutaj możesz sobie pozwolić na prawie wszystko, z wyjątkiem szczerych „miłośników słońca”, na przykład kaktusów, które będą rosły i prawie na pewno będą problemy z kwitnieniem.

Na zachodnich i wschodnich balkonach można uprawiać większość roślin ogrodowych i wewnętrznych

Lista roślin na jasne balkony, na których słońce patrzy rano lub wieczorem: petunia , poranna chwała , kaliberhoa , groszek, dolichos, werbena, nasturcja, nagietek, nagietek, altówka, stokrotka, lobelia, lewka, wrzos, matthiola, pelargonia, dalie, aster i inne

Nawet zachodzące na cieniu rośliny można uprawiać na zachodnich i wschodnich balkonach. Oczywiście należy je sadzić nie na balkonach, ale w głębinach balkonu, gdzie jest wystarczająco jasno, ale nie słonecznie.

Jakie kwiaty na północny balkon ?

Jakie kwiaty na północny balkon ?

Kwiaty na północny balkon

Zacienione balkony często stają się bólem głowy dla ogrodników. Posadzone tutaj rośliny są wydłużone, słabo kwitną, a nawet zapominają o kwitnieniu. Uprawa kwiatów na balkonie od strony północnej wymaga starannego wyboru roślin tolerujących cień, które nie ucierpią z powodu braku światła.

Kwiaty na północnym balkonie mogą być:

Fuksja

Do obfitego kwitnienia i utworzenia luksusowego krzewu fuksji wystarczy ilość światła, które przenika północny balkon. Ta roślina nie lubi bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Optymalne temperatury dla fuksji wynoszą 20–25 ° C. Warunkiem jej uprawy jest obfite regularne podlewanie bez suszenia ziemnej śpiączki. Fuksja jest bardzo łatwa do wyschnięcia, po czym umiera.

Mimulus (Gubastik)

Mimulus otwiera swój kolorowy, wydłużony kształt, kwiaty nawet w cieniu, na oszklonych północnych balkonach. Bezpośrednie nasłonecznienie mimulusa jest przeciwwskazane. Ten kwiat na balkonie wymaga wilgotnych, a nawet wilgotnych gleb, dlatego szczególną uwagę podczas uprawy należy zwrócić na obfite podlewanie.

Kalceolaria

Kalceolaria nie toleruje wysokich temperatur, bezpośredniego światła słonecznego, a nawet krótkotrwałego suszenia. Dlatego najlepszym miejscem dla niej jest lekki półcień na północnym, dobrze wentylowanym balkonie. Ciągle wilgotna gleba na kalceolarię nie jest modą, ale koniecznością. Jednak podczas podlewania należy zachować ostrożność. Staraj się zapobiegać spadaniu wody na liście i łodygi, ponieważ prowadzi to do szybkiego rozkładu rośliny.

Projekt balkonu z kwiatami kalceolarii wnosi odrobinę oryginalności do projektu całego mieszkania. Ta roślina nie jest jeszcze bardzo powszechna, więc balkon lub parapet w kalceolarii wygląda bardzo nietypowo.

Torenia

Kwiaty Toenia przypominają dzwony gloksyniowe, tylko mniejsze i kwitnące w dużych ilościach. Torenia uwielbia jasne, ale rozproszone światło, więc będzie miejscem na balkonach północnego balkonu. Wymaga regularnego podlewania stale nawilżoną glebą.

Begonia zawsze kwitnąca i bulwiasta

Jakakolwiek begonia dobrze rośnie w półcieniu i zacienionych obszarach o żyznej, kwaśnej glebie. Roślina potrzebuje intensywnego reżimu podlewania i nawożenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *