Jak pielęgnować wrzosy, co oznaczają, jakie mają zastosowanie?

Wrzosy to urokliwa oznaka nadchodzącej jesieni. Wszyscy je uwielbiamy i chętnie dekorujemy nimi domy. Ale czy napewno wiecie jak pielęgnować wrzosy, co symbolizują i jakie mają zastosowanie? Zapraszam do lektury!

Co oznaczają wrzosy?

Celtowie uważali wrzosy za magiczne. Były one dla nich symbolem pasji, miłości, duchowej równowagi i opanowania.
Obecnie panny młode w Szkocji często idą do ołtarza z wrzosami w wianku lub z wiązanką ślubną.
Wręczenie jako prezent wrzosa symbolizuje otoczenie obdarowywanej osoby opieką i troską.

jak pielęgnować wrzosy

Zastosowanie wrzosów

Wrzos to roślina miododajna, czyli taka która dostarcza pszczołom surowiec do produkcji miodu. Miód wrzosowy należy do najlepszej jakości miodów kwiatowych.
Wrzos jest także rośliną leczniczą. Działa przeciwzapalnie, uspokajająco oraz przeciwreumatycznie i moczopędnie. W kosmetyce stosowane jest ze względu na swoje własności ściągające skórę i odkażająco.
Dawniej w miejscach gdzie licznie występowały wrzosy służyły one do wyrobu mioteł i strzech dachowych (Szkocja), służyły one także jako pokarm podczas wypasu owiec i bydła. Cienkie pędy służyły do wypełniania materacy, a suchy chrust wrzosowy jako opał. Na jednej ze szkockich wysp produkowano nawet piwo z wrzosów.
Obecnie wrzosy to przede wszystkim rośliny ozdobne. Służą do ozdoby wieńców, bukietów lub same w sobie stanowią przepiękną dekoracje. W ogrodzie najlepiej wyglądają sadzone w dość dużych grupach, rozłożonych nieregularnie. Najlepiej kiedy otaczają je rośliny o odmiennym, kontrastującym zabarwieniu i różnej wysokości. Uprawianie wrzosów jak roślin ozdobnych przyjęło się dopiero na początku XIX wieku.

Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach?

Wrzosy w doniczkach wyglądają przepięknie zarówno na parapecie po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie okna 🙂 ale jak pielęgnować wrzosy, żeby przetrwały zimę? Należy przełożyć do ziemii i posadzić w osłoniętej od wiatru części ogrodu. Najlepiej jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów! Łodygi należy ocieplić na czas zimy. Jeżeli nie ma mrozów, a jest sucha gleba należy wrzosa podlać. Jeżeli nie mamy ogrodu, wrzos może pozostać w doniczce na balkonie pod warunkiem, że dokładnie ocieplimy całą roślinkę łącznie z doniczką i jej spodem!

Jak pielęgnować wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy najlepiej rosą w glebie kwaśnej, żwirowej. Idealne miejsce dla nich to takie, które jest osłonięte od wiatru i nasłonecznione. Wrzosy mają płytkie korzenie dlatego nie należy spulchniać i przekopywać wokół nich gleby. Pozytywnie wpływa za to przykrycie gleby torfem lub korą iglastą. Wrzosy najlepiej podlewać deszczówką. Wrzosy należy na zimę okryć gałęziami drzew iglastych. Na początku kwietnia należy przyciąć wrzosy jednak unikać podcinania zdrewniałych już pędów, gdyż nie odrosną.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi Wasze wrzosy będą pięknie rosły cały rok!
Muszę przyznać, że sama nabrałam ochoty na wypróbowanie kosmetyków z wrzosami w składzie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *